Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 17.6.2024

Všem, kdo se zapojili do pomoci ukrajinským uprchlíkům, patří velký dík

UK pomoc1Reportáž / Evropa zažívá největší uprchlickou vlnu od dob 2. světové války. Také ve Vysokém Mýtě se našla spousta občanů, spolků, církví a dalších subjektů, jež neváhali s okamžitou pomocí lidem hledajícím útočiště před válkou. Jde přitom o pomoc, která nemá v naší historii obdoby. Ve Vysokém Mýtě bylo podle oficiálních statistik umístěno k 31. březnu 327 ukrajinských uprchlíků. Uprchlíci jsou ve Vysokém Mýtě ubytováni po rodinách v domácnostech, v objektech, které jejich vlastníci narychlo zrekonstruovali, v ubytovnách i v městských bytech," řekla Iveta Petrová referentka krizového řízení z městského úřadu. Jedním z míst, kde poskytli ubytování, je i sbor Církve bratrské v Brandlově ulici. V našich prostorách jsme uvolnili celé první patro naší budovy a v pěti pokojích, které jsme využívali jako klubovny pro děti a pro volnočasové aktivity, jsme to upravili a udělali jsme ubytování pro čtyři ukrajinské rodiny, pro 15-16 osob," řekl Zbigniew Lipus, kazatel a správce sboru Církve bratrské ve Vysokém Mýtě.

V domě našla dočasné ubytování i Ludmila Kolesniková, která již v minulosti ve Vysokém Mýtě pracovala v Domě pro seniory Ledax. Zvu vás k nám na návštěvu. Tohle je náš nový život. Sem jsme se nastěhovali se svojí rodinou. Moc za všechno děkujeme. Nenacházím slova, kterými bych mohla vyjádřit svoji vděčnost," řekla Ludmila Kolesniková.

 

S rodinou přijeli z města Kryvyj Rih, které se nachází v Dnipropetrovském kraji. Město je teď obklíčené a je problematické odtud odjet. My jsme to stihli. Strávili jsme na hranicích 30 hodin a na cestách celkem tři dny. Bylo to velmi náročné. Chtěla jsem přijet sem do Vysokého Mýta. Abych řekla pravdu, tohle je můj druhý domov, protože tohle město je malé a útulné. Jsou zde dobří lidé. Jsou tu lidé, se kterými jsem pracovala a se kterými jsem si utvořila velice dobré a vřelé vztahy. Když jsem jim zavolala, okamžitě mi nabídli pomoc. Ani se na nic neptali. Hned se ozvali na moji prosbu o pomoc," řekla Ludmila Kolesniková. 

 

Velkým pomocníkem v komunikaci v těchto dnech je Ilona Vávrová, učitelka hry na klavír. Ta je mimo své povolání již 18 let soudním tlumočníkem z ukrajinštiny. Neustále někdo volá, Češi i Ukrajinci, že potřebují s něčím poradit, přeložit, přetlumočit, vysvětlit, nějakou radu, kam se mají obrátit, co mají dělat... Dá se říct, že jsem 24 hodin na telefonu," řekla Ilona Vávrová. 

 

Ukrajinským občanům je také učitelkou na kurzech češtiny, které pořádá Vysokomýtská kulturní od 24. března každý čtvrtek dopoledne v Městské knihovně. Je to dvouhodinový kurz, kde se cizinci seznámí se základy komunikace v českém jazyce. Máme kapacitu zhruba 24 míst. Na prvním kurzu bylo 26 účastníků. Maminky si přivedly tři děti, o které jsme se postarali na dětském oddělení v knihovně, kde mají připravený program," vysvětluje knihovnice Petra Příhodová. 

 

Dobrým počinem pro sblížení ukrajinských rodin ubytovaných ve Vysokém Mýtě byla také akce, kterou uspořádal ve vysokomýtském M-klubu Jiří Plhák. Další setkání je v plánu ve čtvrtek 7. dubna v 16 hodin v kostele Husova sboru.

 

Město Vysoké Mýto aktuálně koordinuje pomoc potřebným a také organizuje materiální sbírku pro uprchlíky. Ta je umístěna v budově městského úřadu na Jiráskově ulici. Část sbírky pochází přímo od vysokomýtských občanů. V současné chvíli spolupracujeme s potravinovou bankou, která nám dodává věci, které už ve sbírce nejsou. Uprchlíci od nás dostávají potraviny, drogistické zboží, hlavně věci pro začátek. Směřujeme je, aby se ve městě orientovali, posíláme je na úřad práce," řekla Ludmila Abrahamová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

 

Díky obrovské solidaritě a dobrovolníkům probíhají různé sbírky a akce na podporu Ukrajiny po celém městě. Velký dík patří všem, kteří se zapojili do pomoci ukrajinským uprchlíkům, těm kteří darovali drobnou materiální pomoc, všem kteří poskytli svoje přístřeší a svoje domovy a pomohli jim v začátcích," dodala Iveta Petrová.   

 

Reportáž Všem, kdo se zapojili do pomoci ukrajinským uprchlíkům, patří velký dík